Musisz to zobaczyć... KOŁOBRZEG

Cześć!
Dziś chcę Cię zabrać do pięknego nadmorskiego miasteczka, którym jest Kołobrzeg. To największe polskie uzdrowisko skrywa w sobie wiele tajemnic. Bogata historia i niesamowity urok sprawiają, że każdy tak chętnie do niego wraca.

Fot. travelsit.pl
Lokalizacja..
..czyli coś co dla wielu ma duże znaczenie, dla mnie też. Kołobrzeg położony jest w środkowej części wybrzeża zachodniopomorskiego, w północnej części województwa zachodniopomorskiego u ujścia rzeki Parsęty do Zatoki Pomorskiej. Miasto zajmuje 2 567 ha i posiada dostęp do morza. Tablice rejestracyjne obowiązujące na tym terenie zaczynają się od ZKL. Do Kołobrzegu najlepiej dojechać samochodem lub pociągiem, gdyż tutejszy dworzec stanowi regionalny punkt wyjazdowy dla podróżnych i jest ostatnim przystankiem na wybrzeżu.
Odległość w kilometrach ze Szczecina - 136 km; z Olsztyna - 401 km; z Zakopanego - 862 km; z Łodzi - 488 km, a z Lublina - 723 km.

Fot. Mapy Google

Noclegi..
..gdzieś przenocować trzeba, a w Kołobrzegu na pewno znajdziesz coś dla siebie. Miasto oferuje możliwość noclegu w miejscu dopasowanym do Twoich potrzeb - od tanich kwater do luksusowych hoteli.
kwatera prywatna SYPIALNIA NAD MORZEM
pensjonat Villa Meduza
hotel ☆☆☆ Solny
hotel ☆☆☆☆ Lambert Medica Spa

Tak jak zwykle hotele wybierałam ze względu na wygląd ich wnętrz, więc wszystkie inne udogodnienia musicie sprawdzić sami.

Historia..
..czyli jak to wszystko się zaczęło. Kołobrzeg, jako najstarsze miasto na Pomorzu Zachodnim istniał już w VIII wieku, gdzie funkcjonował gród obronny. W 1000 roku książę Bolesław I Chrobry założył tu biskupstwo, które upadło do roku 1013.
W X wieku miasto słynęło z warzenie soli i kupiectwa. Kilka wieków później powiększono miasto , a cały ten obszar otoczono murami obronnymi z kamienia i cegieł oraz fosą. Okres wojny 30-letniej (XVII wiek) spowodował ruinę i upadek miasta - pożary, wyniszczenie, epidemia. W 1653 roku Kołobrzeg stał się twierdzą. Przebudowano wtedy stare i dobudowano nowe fortyfikacje.
W 1832 roku zakończono budowę ratusza w stylu neogotyckim według projektu Karola Fryderyka Schinkla. Powstało wtedy Towarzystwo Upiększania zrzeszające ponad 100 członków. Organizacja to zbudowała drogę z lewej strony Parsęty. W kolejnych latach miasto rozwijało się. Zbudowano molo, pierwsze sanatorium, teatr, Urząd Miejski.
W maju 1945 roku powołano pierwszy zarząd miasta na czele którego stanął inżynier Stefan Lipicki.
Fot. stare-fotografie.com

Architektura..
..bo w sumie to jest powodem tego wpisu.

Bazylika Najświętszej Marii Panny
To najcenniejsza monumentalna budowla miasta wzniesiona na przełomie XIV/XV wieku. Początkowo katedra posiadała dwie wieże. W późniejszych czasach połączono je w jeden blok przez zamurowanie przerwy między nimi. Pod koniec XV wieku, masywny blok wieżowy konkatedry został przykryty trzema hełmami. Środkowy jest smukły, wysoki i zwieńczony krzyżem, natomiast boczne hełmy są niskie i przysadziste. Monumentalna budowla od wieków była widziana z morza. Blok wieżowy łącznie z hełmem środkowym osiągnął wysokość 74 m. Za dnia tak wysoka budowla mogła pełnić funkcję latarni morskiej. Architektura katedry jest przykładem pomorskiego gotyku. Budowla jest prosta i pozbawiona licznych wątków zdobniczych. Od XIV wieku kościół Mariacki pełnił rolę kolegiaty. Począwszy od XVI wieku był świątynią protestancką. Od XVII do XX wieku był wielokrotnie niszczony przez działania wojenne. W drugiej połowie XIX wieku odrestaurowano kościół. Wtedy właśnie wmurowane zostały kule armatnie, które do tej pory tkwią w murach katedry. Wprawny turysta dojrzy je bez problemów. Kule te pochodzą z pobojowisk kołobrzeskich: z wojny trzydziestoletniej, siedmioletniej i oblężenia napoleońskiego. Miały one ostrzegać mieszkańców przed następnymi konfliktami.
W 1917 roku na cele wojenne zdjęto z dachu miedziane blachy i zastąpiono je szarym łupkiem. W 1945 roku podczas walk katedra stanowiła ważny punkt obrony miasta. Została zburzona przez ostrzał artylerii radzieckiej. Po II wojnie światowej ruiny kościoła początkowo zamierzono rozebrać. W 1957 roku przekazano go jednak kościołowi katolickiemu i rozpoczęto odbudowę. W 1958 roku prezbiterium kolegiaty zostało poświęcone i odprawiono w nim pierwszą mszę. W 1974 roku cała świątynia została oddana na miejsce kultu. W 1972 roku ustanowiono ją konkatedrą. W 1979 roku przywrócono jej funkcję kolegiaty. W 1980 roku powołano przy katedrze parafię. 10 czerwca 1986 roku papież Jan Paweł II podniósł ją do godności bazyliki mniejszej. Bazylika od początku swojego istnienia nie zmieniła swojej patronki. Nawet w erze protestantyzmu kościół funkcjonował pod tym wezwaniem. Na skutek licznych zniszczeń oraz prac remontowych wnętrze świątyni wydaje się stosunkowo nowoczesne. Jednak dzięki zapobiegliwości ostatniego protestanckiego pastora udało się ocalić niemało zabytkowych sprzętów. Do najważniejszych należy zaliczyć wspaniałą chrzcielnicę z brązu z 1355 roku, najstarsze w Polsce gotyckie stalle, cenne późnogotyckie tryptyki i ogromny żyrandol z 1523 roku, zwany Koroną Schlieffenów. Na ścianach można również podziwiać pozostałości dawnej polichromii.
Fot. efkakrak.flog.pl

Kościół Św. Jana Chrzciciela
Po raz pierwszy wymieniony w źródłach pisanych w roku 1222, położony na skraju północno - wschodniego podgrodzia, na małym wzniesieniu, wśród kępy starodrzewu (dęby, buki). Na jednym z drzew widnieje wymalowany znak początku i końca pieszego szlaku turystycznego im. Jana Frankowskiego. Uwaga: Kościółek jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu, jak i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym. Ufundowała go księżna Mirosława, żona księcia zachodniopomorskiego Bogusława II, w prostej linii prawnuka władcy Polski, Bolesława Krzywoustego. Kościół otoczony był cmentarzem grzebalnym.
Kilka lat po wojnie przy kościele stały jeszcze nagrobki, lecz zmarłych już tu nie chowano. Po starym cmentarzu nie ma obecnie śladu. Świątynia zbudowana została z cegły na rzucie prostokąta, w stylu romańskim. Jak większość średniowiecznych kościołów jest on orientowany, czyli apsydą (miejscem przeznaczonym na główny ołtarz) zwrócony na wschód. W XV wieku kościół rozbudowano. Dobudowano apsydę i już nie romańskie, ale gotyckie portale ostrołukowe. Pierwotnie do wnętrza wchodziło się przez dwa portale umieszczone w elewacji północnej i południowej. Pozostał po nich widoczny ślad w postaci zamurowań. Ciekawostką jest to, że jedno z wejść (północne) przeznaczone było dla kobiet, a drugie dla mężczyzn. Kościół był wielokrotnie niszczony, a następnie odbudowywany. Z końca XIX wieku pochodzą okna neogotyckie elewacji północnej i południowej.
Fot. klimatycznykolobrzeg.pl

Latarnia morska
Latarnia ma wysokość 26 metrów, wysokość światła: 36,5 m. Zasięg światła wynosi 16Mm czyli 29,6 km. Latarnia stoi tuż przy wejściu do portu. Latarnie zbudowano na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu, gdzie jest wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni. Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Wieże były wielokrotnie przebudowywane. Ostatnia z nich, zbudowana w 1909 roku, została wysadzona przez wojska niemieckie w marcu 1945 roku. Obecna budowlę wzniesiono pod koniec lat czterdziestych nie jak poprzednie przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie. W 1981 roku, po kapitalnym remoncie zmieniono soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, zmieniono stare drewniane schody wewnątrz wieży na metalowe.
Latarnia jest udostępniona dla turystów, bilet kosztuje około 3 złotych. Otwarta jest w sezonie aż do późnego wieczora, tak więc można podziwiać zachody słońca z tarasu. Początki latarni sięgają początków XVIII w. Obecna budowla, wzniesiona na forcie z 1770 r. przy wejściu do portu i jednocześnie przy ujściu Parsęty do Bałtyku, pochodzi z roku 1947, ma wysokość: 26 m, zasięg światła: 29,6 km i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami (tablica ze słowami: Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość... (do 1992 roku: ...o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej)) oraz zabytek architektury. Po kapitalnym remoncie w latach 1979-1981 została udostępniona dla zwiedzających.
Fot. meteor-turystyka.pl

Fortyfikacje twierdzy
Kołobrzeg przez wiele lat pełnił rolę twierdzy. Najwięcej fortyfikacji zbudowano w XVII i XIX wieku. Niektóre z nich zachowały się do dzis. Przy wejściu do portu stoi Ujście na którym stoi latarnia morska. po lewej stronie kanału ocalał fort Kleista. W porcie jachtowym stoi w całkiem dobrym stanie reduta Morast. Z kolei amfiteatr na ulicy Fredry 1 został wybudowany na forcie Wilczym z 1807 roku. Przy plaży widać mury kamiennego szańca. M.in. Fort Wilczy, Fort Ujście, Reduta Morast, Reduta Solna. Pochodzące z okresu twierdzy (XVII i XIX wiek) umocnienia, obecnie w różnym stopniu zagospodarowane.
Fot. polskaniezwykla.pl

Kołobrzeg to bardzo wyjątkowe nadmorskie miasto, które pozwoli Ci na długi spacer piaszczysta plaża patrząc na zachód słońca, ale także pokaże historie. Myślę że to właśnie chociażby ze względów historycznych warto odwiedzić zobaczyć i poczuć na własnej skórze emocje. Szczególnie w wakacje kiedy szukamy wody i plaży która pozwoli nam na relaks warto wybrać się do takiego miejsca i  cieszyć się pięknymi widokami.

Zwiedziliście kiedyś Kołobrzeg lub planujecie odwiedzić?

Słonecznych dni,
Juli's. 



Komentarze

  1. Kołobrzeg nigdy mnie nie zachwycił, ale podajesz takie informacje, że mnie na serio zaskoczyłaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozytywnie. Wcześniej nie zastanawiałam się nad jakąś tam historią tej miejscowości. A tu jednak, takowa jest. ;)

      Usuń
  2. Byłem w Kołobrzegu, ale w podstawówce, przypomniałaś mi stare dzieje i świetną wycieczkę. Dziękuję i pozdrawiam ✿☀❀

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam w Kołobrzegu raz w życiu, ale tylko na rynku. Niewiele teraz z tego pamiętam, ale nie myślałam, że to jest tak ładne miasto. :D Chyba będę chciała znowu tam pojechać.



    myslizglowywylatujace.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiedyś muszę się tam w końcu wybrać! :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Byłam z każdej strony Kołobrzegu, ale w nim samym chyba tylko przejazdem :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nigdy nie bylam.mam rodzine w Trojmiescie wiec tam zawsze jezdzilam

    OdpowiedzUsuń
  7. Chcę kiedyś odwiedzić to miasto :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Niestety nigdy nie byłam :(((

    OdpowiedzUsuń
  9. Podobał mi się Kołobrzeg:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Pierwsze zdjęcie przepiękne 😍
    Ja jednak raczej sie tam nie wybiorę, zdecydowanie bardziej wolę góry 😀
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  11. Nigdy nie byłam w Kołobrzegu, teraz nie mam wyjścia tylko tam jechać :-)

    OdpowiedzUsuń
  12. Nigdy nie byłam w Kołobrzegu. Z reguły wybieram górskie miejsca, nie ciągnie mnie nad morze. Ale może się to kiedyś zmieni :)

    OdpowiedzUsuń
  13. nie byłam jeszcze:) jakoś wolę górskie rejony:)

    OdpowiedzUsuń
  14. Ah, ile ja bym dała, żeby udać się w te rejony! Niestety jakoś nie bylo mi po drodze, a czasu jak wiadomo zawsze jest zbyt mało. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się zwiedzić to niezwykłe miejsce :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  16. Byłam raz ale bardzo chętnie bym wróciła. Cóż drugi koniec polski ale czy to powstrzymuje :)

    OdpowiedzUsuń
  17. My również postanowiliśmy w tym roku odwiedzić Kołobrzeg! Noclegi i wyżywienie muszą być na najwyższym poziomie, dlatego na pewno sprawdzimy Wasze propozycje. Jeszcze muszę zrobić spis miejsc, które koniecznie chcemy odwiedzić. Mam wrażenie, że weekend nam nie wystarczy na zwiedzenie tak pięknego miasta.

    OdpowiedzUsuń
  18. jeśli podobał ci się Kołobrzeg to powinnaś też odwiedzić Międzyzdroje :) równie piękna i urokliwa miejscowość, a pensjonaty są na każdym rogu w bezpośrednim sąsiedztwie morza, więc lepiej być nie może :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Zapraszam na moje social media :

Image Map